Unit 1 Principles of Food and Nutrition

Select a product below for full details and to view an inspection copy.

Food Preparation and Nutrition

Course Companion for WJEC Food & Nutrition: Cooking and Food Prep (Endorsed)
web/8259 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$73.69
Course Companion for WJEC Food & Nutrition: Diet and Good Health (Endorsed)
web/8256 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$61.20
Course Companion for WJEC Food & Nutrition: Principles of Nutrition (Endorsed)
web/8255 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$67.45
Course Companion for WJEC Food & Nutrition: The Science of Food (Endorsed)
web/8257 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$111.16
Course Companion for WJEC Food & Nutrition: Where food comes from (Endorsed)
web/8258 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$111.16
Course Companions for WJEC Food & Nutrition: 20% off when buying all
web/8922 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$424.67 $339.74
Differentiated Homeworks for WJEC GCSE Food & Nutrition
web/8907 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$123.65
Ingredient Cards for WJEC GCSE Food: Herbs and Spices
web/7750 | GCSE (9-1) / WJEC / Perfect Practical Resources
$42.47
Ingredient Cards for WJEC GCSE Food: Sauces, Stocks, Reductions & Condiments
web/7751 | GCSE (9-1) / WJEC / Perfect Practical Resources
$48.71
Ingredient Cards for WJEC GCSE Food: Vegetables
web/7752 | GCSE (9-1) / WJEC / Perfect Practical Resources
$48.71
Keyword Activities for WJEC GCSE Food and Nutrition: All Topics
web/7956 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$143.64 +VAT $123.65 +VAT
Keyword Activities for WJEC GCSE Food and Nutrition: Cooking and Food Prep
web/7955 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$17.49 +VAT
Keyword Activities for WJEC GCSE Food and Nutrition: Diet and Good Health
web/7952 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$23.73 +VAT
Keyword Activities for WJEC GCSE Food and Nutrition: Principles of Nutrition
web/7951 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$29.98 +VAT
Keyword Activities for WJEC GCSE Food and Nutrition: The Science of Food
web/7953 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$36.22 +VAT
Keyword Activities for WJEC GCSE Food and Nutrition: Where Food Comes From
web/7954 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$36.22 +VAT
Kinaesthetic Kitchen: Food Challenges for WJEC GCSE Food Prep (Food Choices)
web/7986 | GCSE (9-1) / WJEC / Perfect Practical Resources
$92.43
Kinaesthetic Kitchen: Food Challenges for WJEC GCSE Food Prep (Tricky Desserts)
web/8008 | GCSE (9-1) / WJEC / Perfect Practical Resources
$79.94
Practice Papers for WJEC GCSE Food & Nutrition
web/9370 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$86.18
Topic on a Page for GCSE WJEC Food and Nutrition
web/8594 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$86.18 +VAT
Topic Tests for WJEC GCSE Food and Nutrition
web/9709 | GCSE (9-1) / WJEC / Learn-Practice-Revise
$123.65